Sajtóközlemény
Mezőkeresztesen és Tibolddarócon is korszerűsítették a csapadékvíz elvezető rendszert
2020/06/29
2018. március 1-jén kezdődött el Mezőkeresztes Város Önkormányzata és Tibolddaróc Község Önkormányzata által elnyert pályázat megvalósítása. A 145,32 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást kapott a két önkormányzat a települések csapadékvíz elvezető rendszerének korszerűsítésére. Mezőkeresztes esetében a Dózsa György és Árpád vezér utcákon alakítottak ki megfelelő befogadóképességű csapadékvíz elvezető rendszert, míg Tibolddarócon a Tompa, a Kossuth, a Széchenyi, a Tardi, a Petőfi és a Víg utcákon valósult meg hasonló fejlesztés.
A helyi önkormányzatok közfeladatává teszi a települések belterületi vízkárelhárítását, az árvíz- és belvízelvezetés megoldását. Ennek megfelelően a konzorciumot alkotó települések, Mezőkeresztes és Tibolddaróc önkormányzatai az elnyert támogatás segítségével tudták megvalósítani a fejlesztés célját: Mezőkeresztes esetében a település főutcájának jelentős részét adó útszakasz vízelvezető rendszerének kiépítését, míg Tibolddaróc esetében a település központi részének csapadékvíz károk elleni védelmét.
A fejlesztés eredményeként Mezőkeresztesen a főutca mindkét oldalán mintegy 2 km hosszúságban rendezték az árkokat, megfelelő keresztmetszetű főgyűjtőket alakítottak ki, biztosítva ezzel a település főutcáján lévő intézmények, valamint lakóházak és egyéb épületek védelmét.
Tibolddarócon a Kácsi patakba vezető vízmosás rendezése 548 méter hosszban történt meg, míg a kapcsolódó árokrendszer 86 méteren keresztül került kiépítésre 2019. novembere és 2020. április közötti időszakban. Így a beruházásnak köszönhetően a kiépített rendszer a település központját, többek között a Polgármesteri Hivatalt és az óvodát, valamint legalább 20 lakóházat véd meg a jövőben a nagy mennyiségű csapadékvíz által okozott károktól.
A kivitelezési munkálatok Mezőkeresztesen 2018. december 20-án, míg Tibolddarócon 2020. április 30-án fejeződtek be. A „Belterületi vízrendezés Mezőkeresztesen és Tibolddarócon” című, TOP-2.1.3-16-B01-2017-00037 azonosítószámú pályázat által az Mezőkeresztes és Tibolddaróc önkormányzatai által alkotott konzorcium 145,32 millió forint európai uniós támogatást nyert el a projekt megvalósításához, amely a költségek 100%-át fedezi. A projekt a Széchényi 2020 program keretében valósul meg.
További információ:
Vukovich Ákos sajtóreferens
e-mail: vbmmediabt@gmail.com
telefon: +36-30-296-8854
TOP-2.1.3-16-BO1-2017-00037
Mezőkeresztes Város Önkormányzata
Belterületi vízrendezés Mezőkeresztesen és Tibolddarócon
Projekt összköltsége: 145,33 MILLIÓ FORINT
A támogatás mértéke: 100%
A munkák befejezési időpontja Mezőkeresztesen: 2018.12.20
A munkák befejezési időpontja Tibolddarócon: 2020.04.30
Projekt célja:
Az önkormányzatokra vonatkozó jelenlegi jogszabályi környezet a helyi önkormányzatok közfeladatává teszi a lakott terület helyi vízkárelhárítását, a helyi vízrendezést az árvíz- és belvízelvezetés megoldását és a tulajdonukban lévő művek fejlesztését, fenntartását és azokon az árvízvédelmi feladatok ellátását. Jogszabályi kötelezettségüknek megfelelve a konzorciumot alkotó települések önkormányzatai célként tűzték ki belterületi vízelvezető rendszerük kiépítését. A fejlesztés megvalósításához nélkülözhetetlen pályázati források elérése érdekében az egyes települések erőforrásaira és adottságaira támaszkodva közös gazdasági érdekük, hogy támogatási kérelmüket a közös cél megvalósítása érdekében tevékenységük összehangolásával konzorciumi formában nyújtsák be, valósítsák meg és tartsák fenn. Az egyes településeken megvalósuló fejlesztéseket a konzorcium tagok külön-külön önállóan aktiválják, a megvalósítás és fenntartás során humán és tárgyi szakmai erőforrásaikra közösen támaszkodnak. A tervezett fejlesztés a település belterületére hulló és érkező csapadékvíz kártétel nélküli rendezett elvezetésére irányul a település főutcai kétoldali árkának, mint főgyűjtőnek a rendezésével.
Beavatkozási kategória:
A biodiverzitás védelme és javítása, természetvédelem és zöld infrastruktúra. Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra irányuló intézkedések, az éghajlattal kapcsolatos kockázatok (pl. erózió, tűz, árvíz, vihar és szárazság) megelőzése és kezelése, ideértve a társadalmi tudatosság növelését, a polgári védelmet és a katasztrófavédelmi rendszereket és infrastruktúrákat.